Haber

İtalya ve Avusturya’dan “Bosna-Hersek’in AB üyeliğine destek” vurgusu

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri İtalya ve Avusturya, AB üyelik sürecinde Bosna Hersek’i her zaman destekleyeceklerini vurguladılar.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ile Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’daki temasları kapsamında Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İtalya’nın Bosna Hersek ile iş birliğini güçlendirmek istediğini belirten Tajani, “Bu sayede Bosna Hersek’in AB üyelik yolu da güçlenecektir. Bu hem bizim hem de sizler için önemli bir hedef. Bosna ve Hersek ile en iyisini yapacağız. AB’nin istediği standartlara ulaşması için Hersek’e tecrübelerimizi aktarmaya hazırız.” terimleri kullandı.

Ortak bir iş forumu düzenlemeyi teklif ettiğini kaydeden Tajani, “Kaçak göçle mücadelede iş birliğini güçlendirmeye hazırız. İtalya, sınır koruma düzenlemesi için Bosna Hersek’e yardım ediyor.” söz konusu.

“Yardım edeceğiz”

Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg, geçen yıl Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verildiğini hatırlatarak, “Bu bizim için stratejik bir görev. Burayı arka bahçe olarak görmüyoruz. Avusturya sizin en büyük destekçilerinizden biri ve sizin en büyük destekçilerinizden biri. beyin Bosna Hersek’ten. En çok göç alan ülkelerden biriyiz ve bununla da yetinmiyoruz.” dedi.

Bosna Hersek’in AB üyelik yolunda kaybedecek vakti olmadığına işaret eden Schallenberg, “AB’nin uygulaması beklenen 14 temel önceliğin hayata geçirilmesine yardımcı olmak için buradayız.” ifadesini kullandı.

“AB politikasını takip etmeye kararlıyız”

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç, İtalya ve Avusturyalı bakanların bugün yapacağı ziyaretin AB’ye doğru ilerleyen ülkesi için önemli olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’nın Balkanlar’a daha fazla önem vermeye başladığını vurgulayan Konakoviç, “Avrupa yolundaki yükümlülüklerimizi resmen yerine getirmeye başlamayı umuyoruz. Görüşmede Balkanlar politikasını izlemeyi taahhüt ettik. AB.” söz konusu.

Ülkesindeki siyasilere de çağrıda bulunan Konakoviç, Avrupa ile ilişkilerde “kışkırtıcı” söylemlerden kaçınılması ve fedakarlık üzerinde çalışılması gerektiğini kaydetti.

Tajani ve Schallenberg, Saraybosna’daki temasları kapsamında Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı üyeleri tarafından da kabul edilecek.

haber-manyas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu